class="post-template-default single single-post postid-10940 single-format-standard full_width ttype-single tmain-single">

Яка температура в космосі?

Яка? Багатьох цікавить дане питання
Автор одного оповідання про одержав листа.

Як ви можете стверджувати, обурювався читач, ніби в космосі лютий холод? Адже там порожнеча! А де порожнеча, де немає ні атомів, ні молекул, говорити про температуру космосу безглуздо.

Про це навіть в шкільному підручнику фізики написано! .
Хоча читач сумлінно помилявся, автор відчув себе ніяково. Дійсно, мало не в кожній статті, присвяченій міжпланетних перельотів, можна зустріти вираз космічна порожнеча, вакуум
А хіба це так?

І так і ні. Та тому що за межами планетних
немає ні води, ні інших рідин, а твердої речовини метеоритів, порошинок настільки мало, що його можна не брати в розрахунок.
Але раз так, значить міжпланетна середу це порожнеча? Ні!

Кожен кубічний сантиметр міжпланетного простору в області земної орбіти містить в середньому більше сотні молекул газу. Врахувати, що в скляному балоні електричної лампочки, звідки повітря ретельно, викачано, щільність газу незрівнянно вищий. І все-таки яка ж це порожнеча?

Усі планети, по суті, плавають в атмосфері.
До
і далі простягається вкрай розріджена сонячна корона, в основному складається з вільних електронів. Пилом, дрібними і великими метеоритами теж не слід нехтувати. Пилу в Космосі більше, ніж вважалося раніше.

Відоме явище зодіакального світла (свічення нічного неба в площині сузір’їв Зодіаку), як встановили нещодавно, відбиття світла від частинок космічного пилу. Значить, міжпланетна середу цей простір, заповнене надзвичайно розрідженим газом, рідкісними метеоритами і порошинами?

Не тільки.
Її пронизують також видиме світло, потоки гамма-променів, рентгенівських, ультрафіолетових, інфрачервоних променів, радіохвилі. Вони так само матеріальні, як камінь, вода, повітря.

Всі ці види електромагнітного
ми можемо уподібнити дощу найдрібніших частинок фотонів. А поля тяжіння зірок, планет галактик, що відчуваються в будь-якій точці міжпланетної середовища, хіба вони не матеріальні? А хіба космічне простір не пронизують космічні промені, що складаються в основному з стрімких ядер атомів водню, гелію і більш важких, наприклад заліза і нікелю? 1 квітня 1964 почався новий науковий рік.

Міжнародний рік спокійного Сонця. До кінця 1965 року активність нашого світила була мінімальною, і
надзвичайно прозорою для променів з глибин Галактики.
Вона дуже не порожня, наша космічна порожнеча! Тому розмова про її температурі цілком доречний. Може здатися дивним, але в космосі немислимий на
холод сусідить пліч-о-пліч зі спекою.

Летить космічний корабель, скажімо, від Землі к. Частина корпусу, що знаходиться в тіні, охолоджується, мало не до абсолютного нуля, а сторона, звернена до Сонця, одночасно нагрівається до кількох десятків градусів! Нагріває жар сонячних променів.

Але, можливо, десь у всесвіті є абсолютна порожнеча, повний вакуум? Ні. Бо не можна знайти клаптика простору, де не було б хоч однієї газової молекули на кубічний кілометр, куди б не залітали космічні промені і де не діяли б електромагнітні поля і поля тяжіння.

Загалом космічна порожнеча повна несподіванок, і вести розмову про температуру космосу має сенс. Кращі.

Яка температура в космосі?

 

Comments are closed.